Mistr pravil, ale já jeho rad nedbal! 

Magická lampa

29.12.2021

O magické lampě, známé pod názvem "Laterna magica", se rovněž zmiňují mnohé grimoárie a nejstarší knihy, pojednávající o zaklínání duchů. I magická lampa je v praxi rituální magie důležitou pomůckou a mág jí při své práci jistě také rád použije. Magická lampa je symbolem osvícení, poznání, zkušeností, intuice, jakož i vnitřního světla. Krátce řečeno: magickou lampou jsou zastoupeny všechny symbolické přívlastky světla. Z hermetického hlediska znamená rozsvícení magické lampy tolik, jako rozžehnutí mágova vnitřního světla a jeho roznícení v plamen. K mystériu magické lampy patří zároveň i barva, kterou se rozumí kvalita, vibrace a proudění světla. Kvalitu bytosti nebo úrovně vyjadřuje kvalita barvy - čirá nebo zabarvená -, která odpovídá charakteru bytosti. Čím je barevná atmosféra bytosti nebo úrovně čistší, jasnější a lesklejší, s tím vyšší, inteligentnější a čistší kvalitou má mág co činit. Nízké a negativní bytosti se vyznačují temnou a zkalenou tedy nečistou barvou.

To vše musí rituálně praktikující mág dobře vědět a znát. Symbolicky vyjadřuje lampa osvícení. Při práci s bytostmi musí mág světlo lampy tlumit sklem nebo barevným celofánem, aby získal onu barvu, která bytosti vyhovuje. Například při práci s bytostmi ohnivého živlu opatří magickou lampu rubínově-rudými skly, nebo zbarví sklo tak, aby lampa rozptylovala rudé světlo. Vzdušné bytosti neboli víly vyžadují tmavomodré světlo, takže je lampu potřeba obalit celofánem nebo hedvábím v téže barvě, aby vzniklo modré světlo. Vodní bytosti, tzv. undiny musí mít zelené světlo. U zemních bytostí použije mág žlutého až do hnědé barvy přecházejícího světla. Univerzálním světlem je barva Ákáši a magická lampa musí tedy vydávat fialové světlo. Vysoké bytosti nebo mimoplanetární inteligence vyžadují bílé světlo. U planetárních inteligencí volí mág vždy takové světlo, které odpovídá barvě planet, takže saturnské bytosti musí mít jasně fialové nebo ultramarínově zbarvené světlo, sluneční bytosti žluté, venušské bytosti zelené, merkurské bytosti opalizující a měsíční bytosti bílé světlo. 

Při normálním umělém světle se smí konat magická operace jen zřídka kdy, protože hrubohmotná elektřina působí rušivě na astrální vibraci proudící v místnosti. 

Obvykle se laterna magica čili magická lampa opatří svíčkou nebo olejovým kahanem. Ideálním osvětlením je lihový plamen. Hořlavina (líh - luhovaný vinný líh) se připravuje z 1/3 sušeného heřmánku a 2/3 lihu. Oboje se slije, nechá 8 -9 dní v uzavřené nádobě vyluhovat, načež se scedí nebo filtruje. Takto získaná hořlavina je zároveň dobrý fluidický kondenzátor, který může mág kromě toho nabíjet svou pevnou vůlí, aby dosáhl pronikavějších úspěchů. Při hoření v lampě napomáhá nabitý líh utvořit příznivou atmosféru, což rovněž přispívá k dobrým úspěchům. Tento lihový plamen je možno nabíjet též při jasnozřivosti a při pracích s magickým zrcadlem a jiných astrálně-magických operacích, které nedoporučují použití umělého světla.

Při práci v uzavřené místnosti se lampa postaví buď do magického kruhu nebo se umístí v některém rohu místnosti. Nejlépe je umístit lampu nad hlavou mága, odkud bude místnost stejnoměrně osvětlovat. Při zapálení lampy mág medituje, aby souměrně vzplálo i vnitřní světlo jeho duše a ducha.