Melancholie, pesimismus

03.10.2021

Jsme-li postižení touto vlastností, máme často velmi proměnlivou náladu. Jednou nás ovládá pocit radosti, hned na to však v nás sebemenší nepříjemnost nebo neradostná vzpomínka budí nevoli, žal, trudnomyslnost. Vzpomínka na ztrátu nám velmi milé bytosti, věci, zvířete a podobně nás přivede do pocitu lítosti. Vjede do nás zlost, když do nás někdo nevědomky strčí. Třeseme se strachem před bouří nebo za bouře, když bijí blesky a silně hřmí. Někdy vydržíme v melancholické pesimistické náladě, trudnomyslnosti třeba několik dní, protože nevěříme, že by nás někdo mohl z této nálady a z její příčiny vyvést, vytrhnout. Proto ji zcela propadáme, aniž bychom se proti ní postavili a bojovali.

Melancholie je negativní (pasivní) vlastnost, velice výchovná jako ostatní negativní (pasivní) vlastnosti, ale je také nakažlivá. Zejména silně působí vzezřením takového člověka melancholika, který je smutný, zamračený, zádumčivý, málomluvný, nedůvěřivý, mrzutý, učiněný mrzout, nelze sním ani pořádně promluvit a jednat. Do jeho nitra se těžko kdo dostane, aby řekl co jej trápí, a nějak mu poradil, protože v takové prostředky on nevěří, neboť stále žije v myšlenkách a v pocitech, živě mu připomínajících jeho nejtrapnější, nejsmutnější události, zážitky a příhody. A tak si tvoří svůj svět plný smutných utrpení a bolesti. Tam se mu nejvíce líbí. Radosti má velmi málo a veselost u něho vůbec zanikla, ta je mu dokonce odporná, neboť se domnívá, že je pro něho přímo urážkou, když jej chce někdo trochu rozveselit. Vždy věří jen v to nejhorší, nepřipouští žádné optimistické názory, nálady, je vskutku dokonalý pesimista, a proto prožívá jen věci smutné, trapné, chmurné, žalostné, bolestné, v nichž neustále žije a jimiž se živí.

V tomto stálém negativním stavu ze sebe vydává mnoho životní síly, slábne, hubne, ale zato jeho vlastnost melancholie úžasně roste ve svém tvaru a hustotě, že by ji mohl přímo nahmatat. Do této formy své upírské vlastnosti nevědomě vkládá svůj nejdražší kapitál - životní sílu. 

Tuto vlastnost můžeme odstranit a vyléčit jedině správným poznáváním všech jejich příčin a bojem proti každé této příčině zvláště svou vůlí, která se tímto bojem posiluje, aby tuto vlastnost přemáhala a nakonec ji ovládla. Velkou pomocí je mu také jakékoliv rozptýlení, například v divadle, v kině - ovšem jen veselohrami - dále v různých společenských hrách, při nichž se na tuto vlastnost snadno zapomíná. Při tom začínáme pěstovat její pravý opak - zájem o veselost, radost a o vše, co nás těší.

Naučíme-li se mimo to ovládat své myšlenky a pocity, máme nejtěžší kus práce za sebou. Potom již každý projev melancholie snadno zvládáme.