Slabá obrana

12.07.2021

Pokud někdo nevydává dostatek sil a všech po ruce jsoucích prostředků na svou obranu proti působení negativních (pasivních) vlastností, vášní, zlozvyků, aby je tak mohl zdolat, vydává se jim napospas. To je slabá obrana. Příklad: určitý člověk se domnívá, že kdy se při působení smyslnosti odvrátí od vnadné smyslné ženy a již na nic více nepohlédne, tak mu to úplně stačí. To je nedostatečná obrana. Obraz smyslné ženy jej bude naopak stále pronásledovat a posléze jej nějakým způsobem donutí k ukojení pohlavního vzrušení, erotiky. Kdyby si takovou ženu krasavici energeticky představil, jak bude asi vypadat za šedesát let, jistě by ho na takovou lahůdku přešla všechna chuť. Nebo by si řekl: Ta žena má jistě nějakou nebezpečnou pohlavní nemoc, a stou bych měl přijít o svůj nejcennější poklad, o své zdraví, popřípadě o jednu třetinu života? To si jistě dobře rozmyslím, i kdyby byla sebehezčí a sebesmyslnější. Mám doma hodnou a poctivou ženu a ta mi stačí.

Žena v rodině je příliš pohodlná, než aby si vyčistila svoje botky. Proto pokaždé nutí svého manžela, aby ji botky vyčistil. Manžel to sice jednou nebo několikrát udělá, ale pak jej to omrzí a myslí si: Co já ti mám každý den čistit boty a dělat ti otroka? Umíní si, že příště je nevyčistí. Ale chytrá manželka se kolem něj úlisně točí, jako by to tušila, a upozorní jej, aby jí nezapomněl krásně vyčistit boty, protože zítra oba půjdou ke známým na návštěvu a ona je chce mít pěkně vyleštěné. Muž se dopálí a odsekne: "Už toho čištění tvých bot mám opravdu až po krk. Kdypak ty mně vyčistíš moje boty?". Manželka se urazí a už s ním ani nemluví. Manžel aby neměl mrzutost, ženiny botky ráno vyleští jedna radost, přestože si umínil manželčiny boty již nečistit. To byla slabá obrana. Stačila jediná urážlivost ze strany manželky a muž kapituloval. V tomto případě se měl muž zachovat energeticky jako pravý muž a pevnou vůlí prosadit své rozhodnutí, a ne se jen rozčílit a svůj úmysl pak změnit kvůli pouhé urážlivosti nebo menší nepříjemnosti.

Jiný příklad: Někdo někoho urazí. Uražený vzkypí hněvem, ze zlosti na svého protivníka vychrlí spoustu škaredých nadávek tak silně, až se lidé sbíhají, a dokonce jej v takovém zlostném stavu udeří do obličeje. To je také slabá obrana. Předně v takovém stavu musíme za každou cenu zachovat naprostý klid, abychom ve zlosti a rozčilenosti neprovedli něco nepředloženého, co by nás potom velmi mrzelo. Klidně se urážeče zeptáme, proč nás uráží, že nemáme ani tušení o nějaké příčině jeho urážlivého napadení naší osoby. Při tom se vůči němu snažíme chovat co nejpříjemněji, a jsme-li toho schopni, děláme to s přátelským úsměvem. Tím jej okamžitě odzbrojíme a on nám jistě v dobrém a přátelském rozhovoru vysvětlí své hrubé chování a nakonec se omluví. Víme, že nic na světě nás nemůže urazit, jsme-li absolutně vyrovnáni. Jen slaboch se brání urážlivostí, která vždy vyvolává zlost, nenávist a nepředložené činy, popřípadě i pomstychtivost. 

Slabou obranu tedy vždy nahrazujeme velmi účinnou obranou tj. vždy přiměřenou a úměrnou působení negativních (pasivních) vlastností. K tomuto účelu užíváme různé metody a velmi účinné prostředky, představy, opačné vlastnosti podle pokynů v introspekci, která je naším základním kamenem pro stavbu chrámu Šalamounova. Na svou obranu nikdy nešetříme svých sil, protože čím silnější je naše obrana, tím více roste naše pevná vůle, energie - životní síla a odvaha.