Trpělivost

20.01.2021

Trpělivost patří k velmi vzácným univerzálním vlastnostem, které v sobě může rozvinout každý člověk. Mluví se přímo o andělské trpělivosti. Ano, je to pravda, neboť anděl, absolutně čistá a dokonalá univerzální bytost, inteligence, tuto vlastnost skutečně má. Trpělivost se velmi podobná vytrvalosti, ale předčí jí po stránce naprosté trpělivosti, která nezná ani počátku ani konce. V hluboké a upřímné pokoře snáší pravá trpělivost s láskou a nadšením všechny překážky, jež se jí stavějí do cesty, a neustále a vytrvale proti ním bojuje tím, že se nikdy nevzdává svého cíle, i kdyby se překážky stávaly den ze dne stále většími, zdánlivě skoro nepřekonatelnými, trvajícími třeba mnohá léta.

Tato univerzální vlastnost nezná oddechu a je naplněna absolutní vírou a důvěrou, že jednou určitě dosáhneme svého cíle, i kdyby to trvalo třeba celý život nebo několik životů. Víme, že zde na hmotné úrovni je to vlastně otázka času, která budí trpělivost k jejímu nejvyššímu vypětí. Čím větší je náš cíl, kterého chceme za každou cenu dosáhnout, tím více k tomuto účelu potřebujeme pravou a upřímnou trpělivost, abychom vytrvali ve svém úsilí až do konce, nikde se nezastavili a nepřerušili tak vlastní cestu. V tom tkví pravý význam trpělivosti. 

Říkáme také, že trpělivost přináší růže. To plně odpovídá pravdě. Nikdy se nenecháme odradit sebetěžkými překážkami, dokonce ani neúspěchy, třeba dlouho se opakujícími, a tím více se obrníme posvátnou univerzální vlastností trpělivost, která nám nakonec přece jen přinese své dobré ovoce. 

Někdo je například již bezmála u cíle, ale ztrácí při tom trpělivost a může se mu stát, že těsně před dosažením toužebného cíle ztratí trpělivost a odhodí své dosavadní úsilí, a tím také zbytečně ztrácí obrovský kus práce, jenž dosud vykonal pro svůj nejvyšší Ideál. 

Právě v takových těžkých zkouškách se nejlépe projeví naše trpělivost spojena s vytrvalostí, absolutní vírou a důvěrou v náš konečný cíl, o který usilovně bojujeme po mnoho let. 

Také v běžném životě nám trpělivost přináší dobré ovoce. Trpělivě a vytrvale očekáváme určité vyřízení důležité žádosti, záležitosti, protože věříme, že bude vyřízena v náš prospěch. Nebo nikdy nepospícháme, abychom to či ono už již dokončili, zpracovali, ale pracujeme poctivě, pomalu, ale jistě, když se při tom vžijeme do trpělivosti a jasně si uvědomíme, že práce kvapná je málo platná, a naopak že trpělivostí a vytrvalostí docilujeme nejlepších výsledků, které nás pak nadmíru těší a posilují v našem dalším úsilí.