Mistr pravil, ale já jeho rad nedbal! 

Váhavost, pomalost

28.01.2021

Váháme a velmi pomalu se rozhodujeme, co máme v určitých případech udělat. Je to negativní (pasivní) vlastnost živlu země, která nás spoutá vždy, jestliže nám přijde něco důležitého do cesty a nejsme na to připraveni. Váháme, máme-li či nemáme-li dnes jet na pole zasadit brambory, neboť je většinou deštivo a ještě může udeřit mráz. A když se konečně pomalu rozhýbáme, jsme v polovině cestě na pole, začne silně pršet a znovu je zde naše váhavost, s níž se potýkáme, takže se nakonec obrátíme a pojedeme domů. 

Nebo mám slabou horečku a váhám, zdali mám jít do úřadu, kde mne čeká důležitá práce, nebo mám zůstat doma, ulehnout do postele a zavolat lékaře. Pomalu se rozhoduji a až v deset hodin odcházím do úřadu, ještě stále nejistý, co mám v tomto případě podniknout. V kanceláři něco začnu, ale cítím, že jsem slabý, horečka se mnou lomcuje, a tak za chvíli zase odcházím k lékaři, kam jsem měl jít hned ráno. Hodlám si něco důležitého koupit, třeba dobrou látku na šaty. Ve městě kde bydlím mají sice také látky dost dobré jakosti, ale já bych si přál koupit látku nejlepší jakosti. Proto rozmýšlím, váhám, a pomalu se rozhoduji, zda by nebylo lépe dojet do blízkého většího města, kde mají také větší výběr látek. Jdu nejdříve do našeho města, prohlížím nabízené látky, ale žádná z nich se mi jakostně nelíbí. Pak jdu na dráhu a odjíždím do blízkého města. Tam ovšem mají velký výběr látek, ale nejlepší z nich jsou pro mne příliš drahé a nejsou v té barvě kterou si přeji. Znovu váhám a pomalu se vracím, aniž bych cokoliv koupil. Doma opět uvažuji a váhavě a pomalu se rozhoduji i pro látku třeba levnější, ale v barvě mně vyhovující. 

Jsme na trhu. Je tam třeba jen několik vzácných exemplářů tažných koní, jež jsou na prodej a které my nutně potřebujeme, nebo alespoň jednoho z nich, do hospodářství. Stále, obcházíme, prohlížíme, jdou dost drazí, váháme, pomalu se rozhodujeme, ale mezitím jeden, druhý kupec, rozhodnější nežli my, kupují, a než se vzpamatujeme, jsou všechny koně prodány. Tím jsem si svou váhavostí sami uškodili. 

Váhavost a pomalost vznikají z určité nerozhodnosti, z pomalého uvažování o čemkoliv, co nás potkává. Stále se jí více a více poddáváme, takže nám v důležitých věcech, případech velmi škodí, zvláště po hmotné stránce. Bojujeme proti ni bystrým postřehem o každé věci, problému, záležitosti a v příhodném okamžiku se jasně rozhodujeme a věc ihned a rázně vyřídíme. Nikdy nečekáme, až nás do toho někdo strčí a upozorní, když stále váháme a pomalu se rozhodujeme. 

V magii bychom s váhavostí a s pomalým rozhodováním daleko nedošli. Váhavostí bychom porušili svůj systematický pořádek při cvičení, při magické práci, v rozvrhu celkové činnosti a tím by v nás vznikla naprostá dezorganizovanost, nepořádek, disharmonie, chaos. Tyto negativní (pasivní) vlastnosti bychom také prociťovali a prožívali v celém našem životě při jednání, kdekoliv a při jakékoliv činnosti. 

Váhaví lidé ztrácejí působením této vlastnosti - své pomalosti- mnoho času a nemohou se ihned a správně rozhodnout v důležitých okamžitých nebezpečných situacích, jako při ohni, při povodni nebo při jiné vypjaté situaci, katastrofě.